Różne rodzaje masażu

Leczniczy

Pierwszym rodzajem masażu, który chciałbym omówić w dzisiejszym tekście jest będzie masaż leczniczy. Tak określa się bowiem zabieg fizjoterapeutyczny, który wcześniej konsultuje się z fizjoterapeutą. Masaż leczniczy można stosować na różne obszary ciała. Można go stosować miejscowo, gdy u pacjenta pojawiają się zidentyfikowane ogniska dysfunkcyjne, które powodują albo ból albo uczucie dyskomfortu. Masaż nieporęt może być także stosowany na obszar całego ciała. Najważniejsze jest jednak to, żeby wszystko było wykonane pod okiem sprawdzonego fizjoterapeuty. Próby masażu specjalistycznego wykonywane przez osoby bez stosownej wiedzy spowoduje więcej problemów niż korzyści i może prowadzić do powstawania nowych problemów oraz dodatkowych kosztów. Masaż leczniczy bardzo często łączy się w programach rehabilitacyjnych z innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi jak np. terapii manualnej, kinesiotapingiem oraz innymi specjalistycznymi zajęciami indywidualnymi omówionymi z fizjoterapeutą.

Masaż klasyczny

Zdecydowanie najbardziej popularna forma masażu. W tym zabiegu głównym celem jest poprawa stanu zdrowia. Jak to się dzieje? Masaż klasyczny wykonywany przez doświadczonych fizjoterapeutów wywołuje niezastąpione, naturalne właściwości lecznicze. Do jego największych zalet zalicza się fakt, że poprawia on krążenie, powoduje rozluźnienie mięśni (bardzo pomaga w bólach napięciowych) oraz stymuluje układ nerwowy, aby ten funkcjonował prawidłowo. Nie stosuje się go wyłącznie w celach leczniczych lecz również jako zabiegi profilaktyczne. Pacjentowi, któremu wykonywany jest masaż klasyczny wydziela się duża ilość endorfin, które potocznie określa się mianem hormonów szczęścia. To powoduje lepsze samopoczucie oraz utrzymanie odpowiedniej równowagi wewnętrznej u pacjenta.

Masaż twarzy

Najbardziej miejscowy zabieg z omawianych w tym artykule rodzajów masażu. Łączy on w sobie zarówno elementy relaksacyjne jak i estetyczne. Dzięki temu masażowi skóra pacjenta ulega o wiele szybszej regeneracji. Dodatkowo jest ona bardzo ujędrniana oraz odmładzana. Podobnie jak w przypadku masażu klasycznego, odpowiednio wykonany masaż twarzy powoduje lepsze samopoczucie u pacjenta, które przekłada się na większe poczucie komfortu i zapobieganie stresowi. Jest on stosowany jako element szerszej terapii fizjoterapeutycznej, a więc jest jedną z wielu części składowych rehabilitacji. Masaż ten pomaga pacjentowi w szybszym powrocie do zdrowia oraz przeciwdziała skutkom przemęczenia.

Który masaż wybrać

Wszystkie z wymienionych powyżej rodzajów masaży mają zbawienny wpływ na pacjenta. Po pierwsze, trzeba jasno zaznaczyć, że zawsze masaż powinien być wykonany przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności. W przeciwnym wypadku nie osiągnie się spodziewanych efektów, a w najgorszym scenariuszu – spowoduje dodatkowe problemy u danej osoby. Warto więc każdy masaż połączyć z wcześniejszą wizytą w salonie fizjoterapeutycznym, aby specjalista mógł odpowiednio zdiagnozować problemy i wybrać najlepsze rozwiązania na ich zażegnanie. Zdecydowanie polecamy tę formę zarówno fizjoterapii jak i relaksu.

Dodaj komentarz

15 + 8 =